Wybór Myjki Ciśnieniowej

| PORADNIK

Wybór Myjki Ciśnieniowej

Stając przed wyborem myjki ciśnieniowej, musimy zastanowić się do czego będzie ona używana. Myjki z najniższej półki cenowej często są wykonane z materiałów które nie gwarantują żywotności ani efektywnej pracy. Za to drogie myjki niekoniecznie będą lepsze, bez podstawowej wiedzy nie będziemy w stanie określić czy cena jest proporcjonalna do parametrów urządzenia.

W tym poradniku przedstawimy inne parametry, niż te które wytłuszczonym drukiem podsuwa nam producent.

1. Efektywność mycia.

Istnieją trzy czynniki wpływające na jakość i efektywność mycia, a są nimi:

  • Ciśnienie – wyrażone w barach, określa siłę z jaką woda uderza w brud.
  • Przepływ wody – wyrażone w litrach na minutę, określa jaką ilość wody nasza myjka jest w stanie doprowadzić do ciśnienia roboczego w okresie jednej minuty.
  • Kąt dyszy – odpowiednio dobrany kąt padania strumienia na zabrudzenie może w dużym stopniu ułatwić pracę.

2. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu myjki ciśnieniowej?

Sercem” każdej myjki ciśnieniowej jest jej pompa wysokociśnieniowa. Jest to najważniejszy z podzespołów, odpowiada za generowanie ciśnienia jak i przepływ wody. Wybór myjki z odpowiednią pompą wysokociśnieniową może zaoszczędzić nam wielu problemów, a różnią się one typem jak i materiałem z którego są wytworzone.

Pompy plastikowe – Najczęściej spotykane w myjkach ciśnieniowych z najniższej półki cenowej. zaletami plastikowej konstrukcji jest jej waga jak i sama cena.

Niestety wad jest wiele, pompa plastikowa nie jest stworzona do wysokiego ciśnienia czy dużego przepływu wody i myjki w nią wyposażone mogą znaleźć przeznaczenie jedynie w niedużych pracach domowych. Kolejną wadą konstrukcji z plastiku jest krótki czas użytkowania, ponieważ przegrzewanie się pompy może prowadzić do jej szybkiej eksploatacji a co za tym idzie częstych napraw a nawet wymiany.

Pompy aluminiowe – Możemy spotkać je w myjkach ze średniej półki cenowej. Zastosowanie aluminium daje kompromis między wagą a funkcjonalnością urządzenia. Glin charakteryzuje się także niższą pojemnością cieplną co daje możliwość dłuższej pracy niż jest to w przypadku pomp plastikowych.

Jednak największą wadą pomp aluminiowych jest niska odporność na uszkodzenia w wyniku uderzeń czy wstrząsów. Jednak jest to świetne rozwiązanie dla osób szukających dobrej jakości w przystępnej cenie.

Pompy mosiężne – Spotykane w profesjonalnych myjkach wysokociśnieniowych, przeznaczone są w większości do użytku przemysłowego. Mosiężna pompa jest bardzo wytrzymała przy zachowaniu nadal stosunkowo niskiej wagi. Mosiężna konstrukcja nie jest podatna na korozję. Może generować bardzo duże ciśnienie jak i przepływ wody bez obaw o jej żywotność.

Ceny takich pomp jednak są bardzo duże, a samo jej serwisowanie może uszczuplić portfel. Myjki z mosiężnymi pompami sprawdzą się jednak świetnie w użytku profesjonalnym.

3. Parametry myjki.

Kupując myjkę ciśnieniową przeciętny konsument kieruje się wyłącznie ciśnieniem roboczym myjki. Jest to bardzo ważny parametr lecz nie tylko na niego powinniśmy zwracać uwagę.

Ciśnienie wody to ważna rzecz, lecz wysokie ciśnienie nie oznacza lepszych rezultatów. Ciśnienie robocze myjki (bar) określa moc myjki w warunkach normalnej pracy, mówi nam to z jaką siłą woda uderza w powierzchnię.
 
Natomiast ciśnienie maksymalne, odnosi się do maksymalnej siły, z jaką woda może uderzać o powierzchnię.Parametr ten nie jest miarodajny, ponieważ ciśnienie maksymalne może być osiągnięte tylko przez krótki czas w określonych warunkach.

Przepływ wody to drugi z parametrów myjki ciśnieniowej na który musimy zwrócić uwagę. Wyrażany w litrach na minutę (l/m) przepływ reprezentuje nam zdolność myjki do po. Im większa masa wody na minutę tym szybciej i efektywniej będziemy mogli umyć daną powierzchnię. 

4. Podsumowanie.

Teraz stając przed zakupem myjki ciśnieniowej będziecie Państwo w stanie określić czy dany model odpowiada Waszym wymaganiom.

Choć dopiero odpowiednio dobrana chemia, adaptacja parametrów czy rodzaj dyszy może dać satysfakcjonujący efekt, to wiedza dotycząca parametrów może być kluczowa. 

A do omówienia sposobów mycia  oraz dobierania chemii zachęcamy do przeczytania pozostałych poradników!

Bezpłatna wysyłka

Przy zamówieniach powyżej 200zł wysyłka na terenie kraju. Nie dotyczy produktów Mosmatic.

Łatwe zwroty w ciągu 14 dni

14-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

Gwarancja jakości

Oferowane w kraju użytkowania

Bezpieczne i szybkie płatności

Gwarantowane dzięki PayU