Mycie Kostki
| PORADNIK
Poznaj najlepszy sposób na mycie kostki brukowej.
Dzięki naszemu kompleksowemu poradnikowi dowiesz się jakiej chemii użyć, czego unikać, aby nie popełnić błędów oraz jakie narzędzia będą potrzebne.
Przedstawiamy sprawdzone i skuteczne sposoby na mycie kostki brukowej.
1. Czyszczenie kostki brukowej. Jak często należy myć kostkę brukową?
Kostka brukowa jest narażona na wiele czynników np. słońce, deszcz, śnieg, ziemia, opony samochodowe, płyny i chemikalia. To wszystko powoduje, że bruk szybko się brudzi i pierwotny kolor zmienia się z biegiem czasu w szary lub zielony. Glony, które tworzą się na powierzchni po deszczu robią się ciemne. To wszystko powoduje, że nasza kostka brukowa traci walory estetyczne. Między spoinami wyrasta mech lub trawa a wypłukany piasek może spowodować przemieszczenie się kostki brukowej.
Systematyczne czyszczenie i pielęgnacja kostki oraz zabezpieczenie odpowiednim impregnatem pozwali zachować pierwotny wygląd oraz uchroni nasz bruk przed zanieczyszczeniami na długie lata. W zależności od warunków panującyh przy domu (drzewa, krzewy, pojazdy itp) średnio powinniśmy myć kostkę brukową co 2 lata. Impregnat powinniśmy nanosić co 2-4 lata (w zależności od producenta) na drugi dzień po myciu.
W przypadku zabrudzenia olejem lub innym płynem, pojawienie się rdzawego nalotu, kluczowy jest czas. Wówczas bruk należy umyć jak najszybciej, przynajmniej w miejscu pojawienia się zmiany lub zabrudzenia. Do takich zadań należy dobrać specjalistyczną chemię.
2. Mycie kostki brukowej. Czym myć?
Jeżeli chcemy samodzielnie podjąć się umycia naszego bruku, a powierzchnia kostki wynosi więcej niż 50m2, to niestety, ale musimy zapomnieć o naszej domowej myjce ciśnieniowej. Należy wyposażyć się w myjkę ciśnieniową o wydatku wody minimum 800l/h i ciśnieniu roboczym minimum 200bar. Takie parametry pozwolą nam na pracę np z talerzem do mycia kostki, który znacznie przyspiesza proces i ułatwia zadanie. Jeżeli jednak zdecydujesz się na swoją domową myjkę ciśnieniową i prace na samej lancy, to pamiętaj, że nasze myjki domowe zazwyczaj mają bardzo krótki maksymalny czas pracy. Przeważnie są to okolice 20min. Po tym czasie, myjka może ulec uszkodzeniu ze względu na aluminiowe komponenty silnika.
Myjki profesjonalne są zbudowane na mosiężnych pompach, dzięki czemu mogą pracować pod większym obciążeniem i dużo dłużej.
Wspomniany wcześniej talerz do mycia, przy minimalnych parametrach, powinien być nie większy niż 410mm. Najlepsze efekty przy minimalnych parametrach myjki (800l/200bar) otrzymamy na talerzu do mycia o średnicy 300mm. Oczywiście możesz pracować na samej lancy, jednakże musisz wtedy wyposażyć się w lancę turbo (obrotowa). Proces mycia niestety będzie wtedy długi i ciężki.
3. Jak dobrać chemię? Jak i czym wyczyścić kostkę brukową? Czyszczenie kostki brukowej z oleju, rdzy, cementu, białego nalotu.
W internecie znajduje się masa chemii. Produkty kupuj jedynie od sprawdzonych producentów. Pamiętaj, aby chemia miała pH w okolicach 14. Dzięki temu skutecznie zwalczysz większość zanieczyszczeń. Chemię możesz nanosić z opryskiwacza do chwastów lub z pianownicy do myjek ciśnieniowych.
Jeżeli chcesz zmyć plamy olejowe, rdzawe naloty, cement lub inne ciężkie zabrudzenia, wtedy musisz dobrać chemię pod konkretne zadanie. Czyli osobno chemia do mycia plam olejowych, osobno do rdzy itd… W tym przypadku aplikacja chemii powinna być miejscowa.
Zapoznaj się z etykietą i zaleceniami producenta. Zawsze wykonuj próby w mało widocznym miejscu aby sprawdzić jak zachowa się dany typ bruku z chemią.
W przypadku chwastów i mchu wystarczy turbo lanca. Odpowiednie ciśnienie bez problemu wyrwie niechciane rośliny. W walce z roślinami można również posłużyć się wrzącą wodą. Należy wtedy odczekać dobę, a roślina będzie przypominać “zgniłą”.
4. Impregnacja kostki brukowej - jak i czym impregnować kostkę brukową?
Ostatni etap to impregnacja. przed tym procesem, upewnij się, że kostka jest sucha (w okresie lata zazwyczaj wystarczają 24h). Jeżeli impregnat zostanie nałożony na wilgotną powierzchnię, mogą powstać plamy lub miejsce będzie niezabezpieczone.
Impregnację możesz wykonać wałkiem, pędzlem lub natryskowo. Po zakończeniu impregnacji należy uzupełnić piasek między spoinami. Pamiętaj jednak, aby był to piasek kwarcowy.
Zwykły żółty piasek, po “złapaniu” wilgoci pozostawii żółte odbarwienie na bruku, które jest bardzo, ale to bardzo trudne do zmycia. Wtedy należy używać bardzo kwaśnych środków zazwyczaj o pH 1.
Na rynku znajdziesz impregnaty z pigmentem, efektem mokrej kostki, na bazie silikonu lub rozpuszczalnika. Osobiście polecamy impregnaty rozpuszczalnikowe. Są prostsze w aplikacji i nie zmieniają struktury powierzchni. Ważne aby impregnat posiadał efekt krzemionkowego. Dzięki czemu wniknie w struktury (mikropory) bruku, po upływie średnio 2 tygodni utwardzi się samoistnie i stworzy skuteczne zabezpieczenie przed wnikaniem wody w głąb bruku.